Strony

sobota, 20 października 2012

Emocje podstawowe: Strach (8)

Następną emocją jaką omówimy będzie strach .Na pewno kiedyś czuliście tę nieprzyjemną emocję . Spróbujmy jej się bardziej przyjrzeć :) .Strach  jest to silne emocjonalne napięcie spowodowane bezpośrednim zagrożeniem. Czujemy , że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Obawiamy się bólu jakie  może nam ono  zadać. Celem strachu jest, aby chronić nas przed niebezpieczeństwem. 

2741891183882509694.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reakcje                                                                     

Strach powoduje różne reakcje w zależności od intensywności , czasu i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach. Reakcje te to:
  • zamarzanie w miejscu, poczucie terroru, dzieje się tak jeśli nie możemy zrobić nic aby uniknąć zagrożenia  
  • ucieczka od bezpośredniego niebezpieczeństwa
  • gwałtowna koncentracja uwagi i mobilizacja do działania w celu zmniejszenia lub wyeliminowania niebezpieczeństwa, kiedy możemy podjąć skuteczne działania, aby poradzić sobie z zagrożeniem  
  • panika, w tym duszności, szybsze bicie serca oraz niezdolność do skupienia się na czymkolwiek oprócz martwienia się o niebezpieczne zdarzenie przyszłe
  • walka żeby zniszczyć obiekt naszego , który jest powodem naszego niebezpieczeństwa    
Strach może też wywołać w naszym ciele zmiany takie jak:
  1. zimne dłonie 
  2. głębszy i bardziej przyspieszony oddech
  3. zwiększenie ciśnienia krwi
  4. nadmierne pocenie się
  5. suchość w ustach
  6. drżenie nóg lub rąk
A teraz omówimy odwagę. Cecha , która jest bardzo powiązana ze strachem. Czy człowiek odważny to ten, który niczego się nie boi? Z pewnością nie :) Każdy człowiek czegoś się boi. Nie byłoby to normalne gdyby człowiek czuł się dobrze w obliczu niebezpieczeństwa.   Odważny człowiek rozumie niebezpieczeństwa i decyduje się przezwyciężyć strach i postępować w obliczu niebezpieczeństwa. Jego decyzja musi być dobrze przemyślana , żeby nie nazwać go lekkomyślnym. Taki człowiek decyduje się na zrobienie czegoś niebezpiecznego w celu większego dobra.

Lęk , a strach? 

Termin lęk odnosi się do długiego mentalnego stanu zaniepokojenia z nieznanego powodu. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym nie związanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem. Lęk staje się patologiczny gdy stale dominuje w zachowaniu, gdy nie pozwala na swobodę, a w konsekwencji prowadzi do zaburzeń. Reakcje lękowe tracą swoją przystosowawczą funkcję i są nieadekwatne do bodźców, a niepokój wywołują sytuacje nie mające znamion zagrożenia.

Wyrazy Twarzy

Wyrażenia strachu wysyłają niebezpieczeństwu ostrzeżenie żeby nie było za blisko. Krzyk też wysyła niebezpieczeństwu ostrzeżenie.
Wyrazy twarzy podczas strachu mają takie cechy jak:
  • podniesione brwi
  • napięte dolne powieki
  • brwi rysowane razem
  • usta rozciągnięte w poziomie
Do strachu należą takie uczucia jak: niepokój, obawa, nerwowość, zatroskanie, konsternacja, zaniepokojenie , onieśmielenie, bojaźń, trwożliwość, popłoch, przerażenie, w postaci psychopatologicznej- fobie i ataki lękowe.

Teraz kiedy wiemy co to jest strach i jak na niego reagujemy pozostaje ostatnie pytanie. Jak powstaje strach? Najłatwiej będzie pokazać to na  schemacie :)
 W powstawaniu strachu centralną rolę odgrywa ciało migdałowate.Dowodem na potwierdzenie jest rzadka choroba mózgu ,która zniszczyła ciało migdałowate pacjentki. Nie odczuwała ona strachu. Nie umiała rozpoznać strachu na twarzy innych osób i nie umiała sama go wyrazić . Wyobraź sobie że siedzisz sobie sam w domu, w nocy i nagle słyszysz dźwięk z sąsiedniego pokoju . Co dzieje się wtedy w twoim mózgu? Zachodzi tam wówczas skomplikowany proces, o którym pisałyśmy wcześniej :)        


        
Pozdrawiamy:
Gosia, Ela, Basia <3                                     




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz