Strony

niedziela, 11 listopada 2012

Fobie (13)


Dziś opiszemy wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o fobiach!
Fobia to silny, zazwyczaj nieuzasadniony lęk przed jakimś zjawiskiem, zwierzęciem, przedmiotem lub sytuacją. Występuje ona wtedy, gdy mózg nie jest w stanie wysłać bodźca, który zatrzymałby niepotrzebną reakcję lękową organizmu. Strach ten jest wywołany zwykle przez zupełnie nieszkodliwy bodziec, a reakcje są niewspółmierne do rzeczywistości. Mogą to być na przykład:
·         Wymioty
·         Pocenie
·         Drżenie
·         Omdlenie
·         Ataki paniki


Fobie mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie


Ilość fobii jest w zasadzie nieograniczona, ze względu na to, że jej obiektem może być wszystko. Podzielono je zatem na dwie grupy:
·         Fobie specyficzne – strach przed zwierzętami, przedmiotami, przestrzenią (zamkniętą i otwartą)
·         Fobie sytuacyjne – strach przed wykonywaniem jakiejś czynności, najczęściej przy innych ludziach
NAJCZĘSTSZE FOBIE:                                                                                                                             
Nazwa
Strach przed:
Arachnofobia
Pająkami
Ofidiofobia
Wężami
Aerofobia
Lataniem
Agorafobia
Otwartą przestrzenią
Klaustrofobia
Zamkniętymi miejscami
Akrofobia
Wysokością
Kynofobia
Psami

NAJRZADSZE FOBIE:
Nazwa
Strach przed:
Nazwa
Strach przed:
Odontofobia
Zębami
Myrmekofobia
Mrówkami
Genufobia
Kolanami
Ablutofobia
Kąpielą
Eisoptrofobia
Lustrami
Pogonofobia
Zarostem
Chrometofobia
Pieniędzmi
Alektorofobia
Kurczakami
Triskaidekafobia
Liczbą 13
Chorofobia
Tańczeniem
Optofobia
Otwarciem oczu
Pediofobia
Lalkami
Papirofobia
Papierem
Ichtiofobia
Rybami
Linonofobia
Sznurkiem
Batrachofobia
Żabami
Chetofobia
Włosami
Klinofobia
Pójściem do łóżka

Wretchofobia - strach przed brzydotą

Dla wielu zagadkę stanowi to, co tak właściwie powoduje powstanie fobii. Zwykle nawet sama osoba cierpiąca na tę przypadłość nie potrafi stwierdzić jak się ona zaczęła. Wyróżniono zatem kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn:
·         Fobia powstała przez warunkowania klasyczne. Osoba, która nabyła fobię w ten sposób kojarzy dany bodziec ze strachem. Przykładowo, jako dziecko mogła zostać zamknięta w ciasnej szafie i tak zaczęła się u niej klaustrofobia.
·         Nieświadomość. Przyczyna ta występuje wtedy, gdy osoba nie wie lub nie umie przyjąć do wiadomości, że dany obiekt nie jest dla niej niebezpieczny. Zazwyczaj fobia zaczyna się tylko w ten sposób. Następnie nawet po dowiedzeniu się, że coś czego się boi nie stanowi dla niej zagrożenia, osoba odczuwa strach. Może to być spowodowane przyzwyczajeniem lub tym, że bodziec kojarzy jej się z odczuwaniem strachu. (Wykształca się taka fobia jak w pierwszym przypadku)
·         Przystosowanie u naszych przodków. We wczesnych stadiach ewolucji człowieka, gdy nie wiedział on co jest dla niego niebezpieczne, strach przed wężami lub pająkami był naturalny i pożądany, gdyż decydował on o przeżyciu gatunku. Mamy to więc „zakodowane” w genach i u niektórych osób ten strach objawia się w postaci fobii.
Leczenie fobii jest bardzo trudne i długotrwałe. Z większością można sobie poradzić chodząc na terapię, niekiedy stosując leki, w celu przyspieszenia i polepszenia jej efektów. Podczas psychoterapii mogą być stosowane różne sposoby. Oto niektóre z nich:
·         Terapia „Odwrażliwiania” – zastępowanie reakcji lękowej przez naturalną reakcję zdrowego organizmu.
·         Terapia „wygaszania” – stopniowe konfrontowanie osoby z bodźcem wywołującym fobię w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach.
·         Terapia implozywna – nagła konfrontacja z ekstremalnie silnym bodźcem wywołującym strach. Na przykład osoba cierpiąca na akrofobię jest zmuszona do skoku na bungee.

dziecko smutek.bmp

Szacuje się, że na różnego rodzaju fobie cierpi aż 99% ludzkości o.O!

2 komentarze:

  1. A jak sie nazywa strach przed zgromadzeniami ludzi? Nie wyobrazam sobie uczestniczenia w meczu pilkarskim, albo duzej demonstracji;) Boje sie tlumu. (To tlumaczy fakt, ze pracuje w malej szkole;)
    MKozak

    OdpowiedzUsuń