Strony

środa, 2 stycznia 2013

Temperament czy charakter? (26)

Oba tytułowe pojęcia są elementami osobowości. Często są uważane za to samo, (czasem utożsamia się je też z osobowością) jednak po przeczytaniu tego posta będziecie już znać różnicę :D.
Na początek opiszmy temperament. Jest on uważany za zespół, najczęściej dziedzicznych, jednak możliwych do zmiany cech. Uważa się że dziecko już w piątym roku życia ma bardzo podobny temperament do tego, jaki będzie mieć jako dorosły.
Źródło: http://papilot1.mykmyk.pl/img/660/0/81931298.jpg
Już w antyku wyróżniano cztery typy temperamentu i nadal się to robi.
Temperament melancholiczny - za dominujący narząd uważa się śledzonę, a dominujący "humor" czarną żółć (jak się później okazało czarna żółć nawet nie istnieje, jednak nie zmieniono tego zwyczajowego twierdzenia)
Temperament choleryczny - dominujący narząd to wątroba, dominujący "humor" to żółć
Temperament sangwiniczny - dominujący narząd to serce, a "humor" to krew
Temperament flegmatyczny - dominującym narządem jest mózg, "humorem" flegma
Aby lepiej wyobrazić sobie powiązania między poszczególnymi typami zapoznajcie się ze schematem (wpisano na nim także cechy poszczególnych typów):

Źródło: https://lh3.ggpht.com/-XeiPQcys_cM/UORKCqgk-XI/AAAAAAAAARg/wg3hDdeEKtw/29.11_blog_-_temperament.png


Możecie wykonać test temperamentu, który umieściłyśmy wcześniej w tym poście. Po przesłaniu odpowiedzi na naszego maila (e.emocje@gmail.com) wyślemy wam wasz typ temperamentu :-)

A czym od temperamentu różni się charakter? Jest to przede wszystkim zespół cech osobowości, które odnoszą się do naszej moralności i podejścia do siebie oraz do innych ludzi. Aż do 24 - 30 roku życia zmienia się, natomiast później następuje jego "krystalizacja". Wtedy wiemy sami jacy jesteśmy i nie zmieniamy się już tak szybko i chętnie jak działo się to wcześniej. Mimo to charakter kształtuje się całe życie, a za pomocą silnej woli i pracy nad sobą, można go zmienić. Nie ma określonych typów charakteru. Zbyt często się on zmienia i jest w nim za mało konkretnych cech, żeby go sklasyfikować. My sami dostrzegamy jednak pewne zależności, jak na przykład to, że ktoś jest miły, szlachetny lub nieśmiały. W ten sposób dostrzegamy właśnie charakter.

Źródło: http://i.pinger.pl/pgr85/c85550a8001e9c8c4e11810c/ludzie.jpg

Życzymy szczęśliwego nowego roku! :-)
Basia, Ela i Gosia,  <3


Źródła informacji:
http://www.seoteka.pl/a285.php
pl.wikipedia.org/wiki/Temperament

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz