niedziela, 30 grudnia 2012

Osobowość (25)


Pisałyśmy już o emocjach i bodźcach, które je wywołują, jednak pamiętacie zapewne, że to co wywoła u jednej osoby radość, u drugiej może wywołać strach lub zdziwienie. Zastanówmy się więc nad tym co tym wszystkim rządzi. Osobowość. Odnosi się ona do specyficznej reakcji jednostki na doświadczenia życiowe. Zależnie od typu osobowości inne rzeczy nas bawią, smucą lub dziwią. Osobowość jest uważana za kombinację pewnych cech. Rozwija się ona przez całe życie, jednak najintensywniej w dzieciństwie. Jako dorośli, ludziom bardzo trudno jest zmienić osobowość i dochodzi do tego bardzo rzadko. Zmiana ta, jest najczęściej długim, celowym procesem, wspomaganym terapią, lub nagłą zmianą, spowodowaną szokiem lub traumatycznym przeżyciem.

Wielka Piątka
 Istnieją różne teorie dotyczące tego ile typów osobowości istnieje. Niektórzy uważają, że tylko dwie, inni opowiadają się za szesnastoma, natomiast większość psychologów twierdzi, że istnieje ich właściwie nieskończona ilość, jednak mogą być do siebie niezmiernie podobne. Uważają oni, że istnieje pięć cech osobowościowych. Każda cecha ma skrajne, zupełnie różne od siebie postawy. Pomiędzy nimi znajduje się ruchoma skala, w której odpowiednim punkcie umieszcza się daną osobę. Przykładowo można umieścić kogoś na krańcu skali "otwartości" oraz na środku skali "neurotyczności", w zależności od reakcji tej osoby.


Neurotyczność
<---------------------->

Stabilność emocjonalna
Otwartość (na doświadczenie)
<---------------------->
Zamknięcie (na doświadczenie)
Ekstrawersja
<----------------------->
Introwersja
Chaotyczność
<---------------------->
Sumienność
Nieustępliwość
<---------------------->
Ugodowość



A w którym miejscu na każdej skali sami byście się umieścili? :-)

MBTI

Co to za kod? Jest to skrót od Myers-Briggs Type Indicator, czyli nazwisk naukowców, którzy stworzyli wzorzec szesnastu typów osobowości. Opiera się on na przekonaniu, że ludzie mają odpowiednie preferencje co do kierowania swojej energii, sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji, a także nastawienie do świata zewnętrznego. Na tej podstawie powstał 4 literowy kod, którym określa się typ osobowości. Każda litera odnosi się do danej "preferencji".
E (Extraversion - Ekstrawersja) lub I (Introversion - Introwersja)
Osoby Ekstrawertyczne kierują swoją energię "na zewnątrz" do innych ludzi. Lubią z nimi rozmawiać, przytulać się, jednak nie koniecznie oznacza to, że są dla nich uprzejmi i mili. Introwertycy skupiają się na swoim życiu wewnętrznym. Często utożsamiani są z osobami nieśmiałymi, jednak jest to zupełnie co innego! Najlepiej zaprezentować tę różnicę za pomocą przykładu. Introwertyk nie przytuli się do kogoś bo nie czuje takiej potrzeby. Osoba nieśmiała może mieć ochotę przytulić się do kogoś jednak nie zrobi tego, bo boi się jego reakcji. W takim wypadku może to oznaczać, że jest ekstrawertykiem, jednak swoim zachowaniem prezentuje postawę introwertyka.



S (Sensing - Poznanie) lub N (iNtuition - Intuicja)
Osoby, których dotyczy typ S myślą bardzo racjonalnie i ostrożnie, wolą sprawdzone metody, jednak nie sprawia im kłopotu pogodzenie się z rzeczywistością. Mają bardzo konkretne poglądy, najczęściej obiektywne. Potrafią ocenić siebie i swoje zachowanie. Osoby z typu N przystosowują się gorzej. Nie potrafią pogodzić się z czymś co nie zgadza się z ich wizją. Są nowatorskie, mają wiele pomysłów na ulepszenie czegoś, a ich zainteresowania są zróżnicowane. Myślą bardziej abstrakcyjnie. Często nie doceniają lub przeceniają siebie. 
T (Thinking - Myślenie) lub F (Feeling - Odczuwanie)
Preferencje te odnoszą się do sposobu podejmowania decyzji. Ludzie z preferencją T podejmują decyzję za pomocą logiki. Są obiektywne a ich decyzje oparte są na faktach. Słuchają bardziej swojego rozumu niż serca. Osoby, które mają preferencję F podejmują decyzje oparte na wartościach moralnych, tak, aby nikt nie ucierpiał. Kierują się sercem a nie rozumem.
J (Judging - Ocenianie) lub P ( Perceiving - Obserwacja)
Osoby oceniające lubią ład i porządek. Wolą trzymać się ustalonego planu. Lubią wszystko mieć pod kontrolą, dlatego też często są dobrymi liderami. Potrafią podejmować dobre i szybkie decyzje. Nie lubią pozostawiać niedokończonych rzeczy. Osoby obserwujące lubią "rzucać pomysły" i czekać na odzew. Nie frustrują ich niedokończone zadania. Wolą poczekać na rozwój wydarzeń i w odpowiednim momencie zacząć działać spontanicznie. Są elastyczni, łatwo dostosowują się do narzuconych im zadań.

Z kombinacji tych czterech preferencji powstają osobowości. Jest ich 16. Każdej przyporządkowana jest jednosłowna "definicja", która jest zalecanym, dla danego typu zawodem.



  • ENFP - adwokat/psycholog 
  • INFP - marzyciel
  • ENFJ - mentor
  • INFJ - humanista
  • ESTJ - nadzorca
  • ISTJ - egzaminator
  • ESFJ - entuzjasta
  • ISFJ - altruista
  • ENTP - twórca 
  • INTP -  inżynier
  • ENTJ - przywódca
  • INTJ - analityk
  • ESTP - doradca
  • ISTP - rzemieślnik
  • ESFP - polityk
  • ISFP - artysta

Test określający wasz typ osobowości możecie znaleźć na tej stronie
Ważnymi elementami osobowości są temperament i charakter, jednak o tym dopiero w jutrzejszym poście! ;-)

Basia, Ela, Gosia,  :-)

Źródłą informacji:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_pi%C4%85tka
http://www.dga-hcm.pl/index.php?i=24
http://pl.wikipedia.org/wiki/MBTI
http://www.mypersonality.info
http://www.typelab.ru/pl/1.1.types/index-type.html
http://www.16personalities.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz