niedziela, 25 listopada 2012

Odbieranie bodźców (15)

Aby poczuć jakąś emocję musimy najpierw odebrać bodziec. Wydaje się to oczywiste i mało skomplikowane, jednak odbieranie informacji to bardzo złożony proces.

Skupianie uwagi
Aby jakaś informacja została wykorzystana, musimy skupić na niej uwagę. Bez tego nie bylibyśmy w stanie niczego zapamiętać. Nauka byłaby dla nas jeszcze trudniejsza niż jest teraz! Zaangażowane jest w to kilka obszarów mózgu:
Wzgórze, przekazujące bodziec na którym się skupiamy do kory mózgowej, która z kolei wysyła informację do pamięci krótkotrwałej (kory przedczołowej). Niektórzy szybko skupiają na czymś uwagę i potrafią sprawnie przenosić ją z jednej rzeczy na drugą. Inni radzą sobie z tym słabiej, więc trudniej jest im przyswoić coś lub przystosować się do nowych sytuacji. Małe dzieci mają trudności ze skupieniem uwagi na jednej rzeczy. Szybko się dekoncentrują, a jest to spowodowane tym, że ich mózg nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

Źródło:
http://www.dobra-rada.pl/sites/default/files/imagecache/article_image/images/girl_headache_memory_red_hair_pale_fringe.jpg
Filtrowanie informacji 
Z każdej strony dochodzą do nas różne bodźce. Gdybyśmy musieli koncentrować się na każdym z nich, żadnego nie moglibyśmy zapamiętać a sen lub odpoczynek byłby bardzo trudny. Dlatego właśnie nasz mózg filtruje bodźce, które do nas dochodzą. Ignoruje nieważne dla nas informacje, dzięki czemu możemy zobaczyć lub usłyszeć jedynie to co dla nas istotne.

Kategoryzacja
Kategoryzacja to kolejny ważny proces który nieprzerwanie wykonuje nasz umysł. Patrząc na jakiś obrazek dzielimy go na różne kategorie. Odkładamy dane informacje na odpowiednich "półkach" w naszym mózgu. Dzięki temu możemy powrócić do danej informacji, jeśli w przyszłości będzie nam potrzebna. Dzięki kategoryzowaniu docierających do nas informacji możemy nauczyć się czegoś i wyćwiczyć wykonywanie to w przyszłości, również w innych niż dotąd warunkach. Np. jeśli nauczymy się jeździć na rowerze, będziemy mogli to robić bez względu na wygląd lub rodzaj roweru. Mózg bowiem oddzielił informacje o jeździe na rowerze od informacji o jego wyglądzie. Możemy również skategoryzować nasze związki z innymi. Dzięki temu możemy zapamiętywać twarze i odczuwać powiązania emocjonalne z innymi.

Uzupełnianie
Czasem potrzebujemy więcej informacji niż widzimy. Musimy dostrzegać związki między jedną a drugą informacją, która do nas dociera. Jeśli usłyszymy szelest musimy skojarzyć, że może to być wywołane przez ruch. Bez tej umiejętności nie moglibyśmy przewidywać zagrożenia. "Wypełnianie luk" jest jednak również przydatne w innych sytuacjach. Jeśli zobaczymy takie zdjęcia:
Źródło: http://www.designspectre.com/images/sequence-photography/the-winning-jump.jpg


możemy wnioskować że pies zaczął skakać, a zdjęcia wykonywano po kolei. Dostrzegamy związki między każdym zdjęciem.

Nasze postrzeganie nie zawsze funkcjonuje tak , jak powinno. Niezwykle rzadkim ale występującym schorzeniem jest zespół zaniedbywania stronnego. Polega on na tym, że chory nie dostrzega połowy pola widzenia.Nie ma on problemów ze wzrokiem, jednak w jego mózgu nie zostają pobudzone neurony, które pozwoliłyby dostrzec daną część obrazu. Oznacza to, że osoba cierpiąca na to zaburzenie nie jest w stanie skupić uwagi na połowie swojego pola widzenia. Może to wynikać z uszkodzenia pewnych części mózgu.
Źródło: http://camyosotis.files.wordpress.com/2011/02/half-green-half-red-apple.jpg

Niezwykle przykrym i uciążliwym zaburzeniem odbierania informacji jest zespół Capgrasa. Osoba cierpiąca na to schorzenie, dotyczące kategoryzacji nie odczuwa związków emocjonalnych z innymi.Uważa często, iż członkowie jej rodziny zostali zamienieni na osoby o tym samym wyglądzie.

Źródła informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoryzacja
http://poprostu_ja.republika.pl/psycha/psychologia.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_Capgrasa
http://www.konektia.pl/artykuly/214-zespol-capgrasa
http://www.udarwrodzinie.pl/2011/10/zespo-zaniedbywania-jednostronnego.html

Pozdrawiamy
Basia, Ela, Gosia :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz